Gölge / Hayalet Yazar Nedir?

Gölge yazar veya diğer bir adıyla hayalet yazarlığın ne olduğuna, bir gölge yazarla nasıl çalışıldığına, sürecin nasıl işlediğine ve gölge yazarlık ücretlerine dair merak ettikleriniz… 

 

Türkiye’de (hatta dünyada) hâlâ birçok insanın bilmediği, daha önce hiç duymadığı bir kavram gölge/hayalet yazarlık. Ne iş yaptığımı soran insanlara gölge yazar olduğumu söylediğimde, daha önce bu kavramı duymuş biriyle hiç karşılaşmadığımı söyleyebilirim. Peki nedir gölge yazarlık, nasıl yapılır, gölge yazarla nasıl çalışılır, gölge yazarlık ücreti nedir? 

 

1) Gölge / Hayalet Yazar Nedir? 

Gölge yazar veya hayalet yazar (Ghost Writer), en kısa tanımıyla; başkalarının yerine kitap yazan kişidir. Herhangi bir konuda kitap yazmak istiyor ama çeşitli nedenlerle yazamıyorsanız, imdadınıza gölge yazar yetişir. Sizin yerinize kitabı yazıp dosyayı size teslim eder ve kitap sizin adınızla yayınlanır. 

Gölge yazarlık kavramının ilk olarak ABD’de ‘Ghost Writer’ (Hayalet Yazar) ismiyle ortaya çıktığı söylense de aslında gerek ülkemizde gerek dünya genelinde yaygın bir meslektir ve tarihi çok daha öncelere dayanır. Yakın zamana kadar pek bilinmeyen gölge yazarlık, son yıllarda özellikle basının da ilgi göstermesi nedeniyle biraz daha bilinir hale geldi. Bugün artık birçok ünlü yazarın, birçok medyatik ismin gölge yazarla çalıştığı biliniyor. 

 

2) Gölge Yazar Ne Yapar? Nasıl Çalışır? 

Başta da belirttiğim gibi, sizin yerinize kitap yazar. Bu, kişisel gelişim kitaplarından romana, otobiyografiden gezi yazılarına, bilişim alanından politikaya kadar, yayınlamak istediğiniz her tür kitap olabilir. Siz kafanızdan geçen, kaleme alınmasını istediğiniz konuyu anlatırsınız, gölge yazar da bunları edebi bir dille kâğıda (gerçi artık pek kâğıt da kalmadı, bilgisayarda çalışıyoruz) döker, gerekirse sizin yerinize araştırma yapar, basılabilir bir kitap dosyası haline getirir ve size teslim eder. Siz bu dosyayı, kendi adınızla, kendi imzanızla kitap olarak bastırırsınız. 

Kişisel olarak nasıl bir yöntem izlediğimi, “Çalışma Alanım ve Yöntemim” başlıklı yazıda detaylı bir şekilde anlattım. 

 

3) Kimler Gölge Yazarla Çalışır? 

Sorunun yanıtı basit: Herkes! Herhangi bir konuda kitap yazmak isteyen ama çeşitli nedenlerle bunu yapamayan herkes bir gölge yazarla çalışabilir. 

 

4) Güvenilir midir? Gizlilik Nasıl Sağlanır? 

İki taraf arasında bir gizlilik sözleşmesi imzalanır. Gölge yazar, hiçbir yerde ve hiçbir şekilde eseri kendisinin yazdığını beyan edemez. Kitap basıldıktan sonra da gölge yazar kitap üzerinde herhangi bir hak talebinde bulunamaz. 

 

5) Süreç Nasıl İşliyor? 

Basitçe şöyle anlatayım; siz kafanızdaki kitap projesini anlatıyorsunuz, üzerinde anlaşmaya varırsak bir sözleşme imzalanıyor. Bu sözleşmede; projenin tahmini teslim tarihi, maliyeti, çalışma yöntemleri ve gizlilik ilkesi gibi maddeler yer alıyor. Başlangıç için bir miktar ödeme yapılıyor ve yazım süreci başlamış oluyor. Projenin içeriğine ve talebe göre, yazılan metinler belli aralıklarla eser sahibine gönderiliyor, gerek duyulursa üzerinde konuşuluyor, fikir alışverişinde bulunuluyor. Projenin süresine ve niteliğine göre, ara ödemeler yapılıyor. Dosya tamamen bittiğinde eser sahibinin son onayına sunuluyor, kalan bakiye kapatılıyor ve süreç tamamlanmış oluyor. 

 

6) Gölge Yazarlık Ücretleri Ne Kadar? 

Bu konuda daha detaylı bilgiyi “Gölge Yazarlık Ücretleri” başlıklı yazımda bulabilirsiniz. 

Bunlar dışında sık sorulan soruları “Sorularınız – Yanıtlarım” yazımda cevaplamaya çalıştım. 

İletişime geçmek için “İletişim” sayfasından mesaj atabilir veya doğrudan golge@alptekinyildiz.com.tr adresine e-posta yazabilirsiniz.