Sık Sorulanlar

“Çalışmalarınızdan referans verebilir misiniz?”  

Gölge yazarlığın en büyük dezavantajı bu olabilir; yaptığınız işlerden referans gösteremiyorsunuz. Eser sahibi ile gölge yazar arasında bir gizlilik sözleşmesi olduğundan, “Şu kitabı ben yazdım” demek gibi bir şansımız yok ne yazık ki.  Ama yazar koçu olarak destek verdiğim bir kitabı referans gösterebilirim: Ayşen Gencer’in “KOD” adlı kitabı. 

Ayşen Gencer’in kişisel sitesine buradan ulaşabilirsiniz: https://aysengencer.com.tr/ 

 

“Yapılan işten memnun kalmazsam ne olacak?”  

Açıkçası şimdiye dek böyle bir şey hiç olmadı. Zaten kitap dosyasını sadece iş bitiminde tek parça halinde yollamıyorum. Çalışma Alanım ve Yöntemim” başlıklı yazımda da bahsettiğim gibi, yazma sürecinin başından sonuna dek birlikte ilerliyoruz. Yazdıklarımı belli aralıklarla size yolluyorum, okuyorsunuz, varsa düzeltmeleri birlikte yapıyoruz, yolladığım bölüm tarafınızdan onaylandıktan sonra çalışmaya devam diyoruz. Dolayısıyla memnun kalıp kalmayacağınızı daha çalışmanın en başında görüyorsunuz. 

Ayrıca şu garantiyi veriyorum: Çalışmak üzere anlaştık, peşinatı yatırdınız ve yazmaya başladım diyelim ki.. Size zaten hemen ilk birkaç sayfayı yolluyorum. Kalemimi, tarzımı beğenip beğenmeyeceğiniz o ilk okumada belli olur. Eğer beğenmezseniz ve çalışmaya devam etmek istemezseniz; yatırdığınız peşinatın tamamını, hiçbir kesinti yapmadan hemen iade edeceğimi garanti ediyorum. Bunu da sözleşmeye madde olarak ekliyorum.  

 

“Kitabı bastırma kısmı nasıl oluyor?”  

Kitabın basılması konusunda verdiğim bir hizmet yok. Matbaa, matbaacılık, bambaşka ve çok bileşenli bir ticari alan. Açıkçası ben o ticari alana girmiyorum, girmek istemiyorum. Önerebileceğim, fiyat almanız konusunda fikir verebileceğim yayınevleri elbette var. Ancak sürecin yönetimine karışmıyorum. Ben kitabı yazıyorum, matbaaya gidene kadar da her türlü desteği vermeye devam ediyorum, işim orada bitiyor. Sadece yazıya odaklanmayı tercih ediyorum.