Yazar Koçu

YAZAR KOÇU NEDİR?  

Yazar adayına profesyonel destek veren kişidir. Diyelim ki ilk kez bir kitap yazacaksınız. Kafanızda bir şeyler var ama nereden, nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz veya yazmaya başladınız ama bir yerde tıkandınız, nasıl ilerleyeceğinizi bulamıyorsunuz. Yazar koçu, sizi tam bu noktalarda yönlendiren, fikir veren, motive eden profesyonel arkadaşınızdır.   

 

YAZAR KOÇU NASIL ÇALIŞIR?  

İster bir kitaba başlamadan önce ister başladıktan sonra, projenizi, kafanızdan geçenleri, amacınızı, yani aslında hayallerinizi yazar koçuyla paylaşırsınız. Koçunuz size bir çalışma yöntemi sunar. Örneğin kitaba başlamadan önce bir planlama yapılır, nereden ve nasıl başlayacağınız belirlenir. Yazdığınız metinleri, gerek duyduğunuz zamanlarda koçunuza yollarsınız. Koç, eğer varsa metindeki hatalarınızı, eksiklerinizi söyler, tıkandıysanız önünüze bir yol haritası sunar, nasıl ilerleyebileceğiniz konusunda önerilerde bulunur.   

Diyelim ki kitap yazmaya başlamadan önce yazar koçuyla anlaştınız. Hayallerinizi, bu kitapla ne amaçladığınızı, ne anlatmak istediğinizi, neyi hedeflediğinizi koçunuzla paylaşırsınız. Bir çalışma yöntemi belirlenir; nereden başlayacağınız, nasıl ilerleyeceğiniz planlanır. Yazdıklarınızı belli aralıklarla koçunuza yollarsınız. Yazılmış metinler üzerinde birlikte fikir yürütülür, gerek varsa düzeltmeler yapılır. Yazmaya devam ederken tıkandınız diyelim ki. Koçunuz size çeşitli alternatifler sunar, rahatça ilerleyebileceğiniz bir yol açar önünüze.  

 

GÖLGE YAZARDAN FARKI NE?  

Gölge yazar ile yazar koçluğu arasındaki en temel fark; gölge yazar, sizin yerinize kitabı yazan kişidir. Yazar koçu ise yazmaz; yönlendirir. Örneğin roman çalışmasında yazdığınız metinleri okuyan yazar koçunuz; “Şu karakterler arasında şöyle bir diyalog olmalı”, “Bu iki olay arasında kopukluk var, şunu şunu yazarak orayı bağlayabilirsin”, “Hikâye buradan sonra şöyle devam etsin, şu karakter şuraya gitsin, şununla görüşsün, şunu yapsın” gibisinden yönlendirmede, fikir vermede, öneri sunmada bulunur; ancak bunları kendisi yazmaz. Yazma kısmı, tamamen size aittir.