Gölge Yazarlık Ücretleri

Gölge yazarlık ücretleri ne kadar? Gölge yazarlığın standart bir ücreti yok. Kitap yazdırma ücretleri şu kriterlere göre belirlenir; 

 

  • Kitabın türü 
  • Kitabın konusu 
  • Kurgunun kim tarafından yapılacağı 
  • Sayfa sayısı 
  • Proje için gerekli zaman 

Ücretler, bu kıstasların dışında çalışma yöntemine göre de değişiklik gösterir. Hatta aynı sayfa sayısındaki aynı tür kitaplar için bile ücretler değişebiliyor. Bazı projeler için özel araştırma gerekiyor örneğin veya talep doğrultusunda bir mekânın gezilmesi isteniyor. Bazı kitaplar için basit bir kurgu yeterliyken bazı kitaplarda daha özenilmiş, gelişmiş, yaratıcılığa dayalı bir kurgu gerekebiliyor. Elbette tüm bunlar, müşterinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda ortaya çıkıyor. Doğal olarak maliyetlere de farklı biçimlerde yansıyor.  Üstelik bu ücretler gölge yazardan gölge yazara da değişiyor.  

 

Sözcük sayısı mı sayfa sayısı mı? 

Ücret belirlemede herkesin, her gölge yazarın kendince farklı kriterleri vardır. Sözcük sayısına göre çalışanlar olduğu gibi sayfa sayısına göre çalışanlar da var elbette. Açıkçası ben sözcük sayısını baz almıyorum. Kelime sayısına göre ücret belirleme, genelde firmaların dergi, gazete ilanları veya basitçe broşür çalışmalarında tercih ediliyor. Ben bu tür işlere zaten bakmıyorum. Edebi niteliği olması beklenen bir kitap çalışmasından söz ediyorsak, hele de bu bir romansa sözcük veya karakter (vuruş) sayısı üzerinden hesap yapmak benim çalışma tarzım ve iş anlayışım dışında kalıyor. Her ne kadar sayfa sayısı bir nebze belirleyici olsa da içeriğin nasıl oluşturulacağı, kurgunun ne şekilde yapılacağı gibi kıstaslar devreye giriyor. Kurgusu tamamen müşteri tarafından belirlenmiş bir kitap çalışması ile kurgusunu gölge yazarın belirleyeceği bir kitap için harcanacak zaman ve emek aynı olmayacağından, sayfa sayısı tamamen eşit olan böylesi iki farklı çalışma için aynı ücret geçerli olmayacaktır. 

Elbette ücret belirlemede başka parametreler de devreye giriyor. Ancak kafanızda üç aşağı beş yukarı bir fikir oluşabilmesi açısından belirleyici unsurları anlatabildiğimi sanıyorum. Eğer hayalinizde bir kitap projesi varsa siz bana hayallerinizi ister e-postayla ister telefonda anlatın, o hayalinizi gerçeğe nasıl dönüştürebileceğimize birlikte bakalım. 

Gölge yazarlık ücretleri ile ilgili bilgi almak ve fiyat teklifi için iletişim sayfasından mesaj atabilir veya doğrudan golge@alptekinyildiz.com.tr adresine e-posta yollayabilirsiniz.